CrazYD
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CrazYD

AnasayfaPortaLGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Usta Oyuncu suna Pekuysal'ı Kaybettik

4 posters
YazarMesaj
wolkan
Advanced Member
Advanced Member

Usta Oyuncu suna Pekuysal'ı Kaybettik Empty
MesajKonu: Usta Oyuncu suna Pekuysal'ı Kaybettik   Usta Oyuncu suna Pekuysal'ı Kaybettik Icon_minitimeÇarş. 23 Tem. - 16:58

75 yaşındaki Pekuysal, geçtiğimiz hafta evinde düşerek kalçasını incitmiş ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılmıştı. İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nden Prof. Dr. Lütfü Telci, ünlü tiyatrocunun dün gece kalça kırığı nedeniyle acilen ameliyata alındığını belirterek, "Anestezisi oldukça zor olan bir hastamızdı. Hava yolu sağlanması, fiber optik yolla çok özel bir yöntemle sağlandı.

Ameliyat sonrası yoğun bakıma alındı. Gece sustasyondan cevap alındı. Ancak kalbe ait şikayetler devam etti ve Suna Pekuysal'ı saat 10.30'da kaybettik" diye konuştu.

Ünlü sanatçının yakınlarından alınan bilgiye göre cenazesi 25 Temmuz Cuma günü Teşvikiye Camii'nde kılınacak namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda topraga verilecek.

SUNA PEKUYSAL KİMDİR?

Asıl adı Suna Belener olan Suna Pekusal, sinema, tiyatro ve TV oyuncusu, seslendirme sanatçısıdır.

1933 doğmlu olan ünlü sanatçı, İstanbul Belediye Konservatuvarı Şan ve Bale Bölümü'nde öğrenim görürken, 1949 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu'nun çocuk bölümünde Kadri Ögelman'ın "Artist Aranıyor" adlı oyunuyla ilk kez sahneye çıktı.

Üç yıl sonra dram bölümüne geçti. 1964 yılında gazeteci Ergun Köknar ile evlendi. 1973 yılında oğulları Sait Ali Köknar dünyaya geldi.

54 yıl Şehir Tiyatroları’nda görev yapan sanatçı, 24 Ekim 1998 tarihinde Şehir Tiyatroları’ndan emekli oldu.

Sanat yaşamı boyunca 250’den fazla oyunda rol alan Suna Pekuysal, 100’e yakın sinema filminde de rol aldı.

Pekuysal, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda 1984 yılında sahnelenen, Ekrem Reşit Rey’in 1933 yılında kaleme aldığı, Cemal Reşit Rey’in bestelerini yaptığı ve Haldun Dormen’in sahneye koyduğu ”Lüküs Hayat” adlı müzikalde Zihni Göktay ile 14 yıl aralıksız olarak oynadı. Büyük bir başarı kazanan ve yediden yetmişe her yaştan seyirciye nostalji yaşatan ”Lüküs Hayat”ın ardından emekli olan sanatçı, Şehir Tiyatroları’nda Joseph Kesselring’in yazdığı ve Çetin İpekkaya’nın yönettiği ”Ahududu” adlı oyunda konuk sanatçı olarak rol aldı. Suna Pekuysal, 53 yılda 250 oyunda, 100 filmde rol aldı. Adı, her zaman Türk tiyatrosunun en iyileri arasında anıldı. Sanatçı, dizi filmlerde de rol aldı.

Suna Pekuysal’a göre ”Sanatçının emeklisi olmaz”. O, ölene kadar tiyatro yapmak istiyor ve ısrarla vurguluyor: ”sahnede ölmek istiyorum!”
T-Bag
Yönetim KuruLu Üyesi
Yönetim KuruLu Üyesi
T-Bag

Ruh HaLi : Usta Oyuncu suna Pekuysal'ı Kaybettik Bulutl10
Müzik : Usta Oyuncu suna Pekuysal'ı Kaybettik Selmeyg8
Fanatik : Usta Oyuncu suna Pekuysal'ı Kaybettik D1e2ee3fede4072d5e25570324a07802

MesajKonu: Geri: Usta Oyuncu suna Pekuysal'ı Kaybettik   Usta Oyuncu suna Pekuysal'ı Kaybettik Icon_minitimeÇarş. 23 Tem. - 17:06

Öldümü.. :S Gazetede evde bi kaza geçirdiğini okumuştum ama öldüğünü şimdi öğrendim.. Bikaç filmini, dizisini izlemiştim, çokta başarılıydı.. Allah rahmet eğlesin..
http://www.myspace.com/nemesis__6
wolkan
Advanced Member
Advanced Member

MesajKonu: Geri: Usta Oyuncu suna Pekuysal'ı Kaybettik   Usta Oyuncu suna Pekuysal'ı Kaybettik Icon_minitimeÇarş. 23 Tem. - 17:15

Sad
IceBLue
קคtг๏ภ
קคtг๏ภ
IceBLue

Fanatik : Usta Oyuncu suna Pekuysal'ı Kaybettik 3cfc6cbe9b5f994873e98f5d8805462f

MesajKonu: Geri: Usta Oyuncu suna Pekuysal'ı Kaybettik   Usta Oyuncu suna Pekuysal'ı Kaybettik Icon_minitimeÇarş. 23 Tem. - 17:19

ALLah rahmet eyLesin yaa severdim vaLLa
http://crazyd.wwooww.net
Sinner
Newbie
Newbie
Sinner

Fanatik : Usta Oyuncu suna Pekuysal'ı Kaybettik 3cfc6cbe9b5f994873e98f5d8805462f

MesajKonu: Geri: Usta Oyuncu suna Pekuysal'ı Kaybettik   Usta Oyuncu suna Pekuysal'ı Kaybettik Icon_minitimeC.tesi 2 Ağus. - 17:12

Allah rahmet eylesin Crying or Very sad ...

Usta Oyuncu suna Pekuysal'ı Kaybettik
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-