CrazYD
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CrazYD

AnasayfaPortaLGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Jake Gyllenhaal

2 posters
YazarMesaj
T-Bag
Yönetim KuruLu Üyesi
Yönetim KuruLu Üyesi
T-Bag

Ruh HaLi : Jake Gyllenhaal Bulutl10
Müzik : Jake Gyllenhaal Selmeyg8
Fanatik : Jake Gyllenhaal D1e2ee3fede4072d5e25570324a07802

Jake Gyllenhaal Empty
MesajKonu: Jake Gyllenhaal   Jake Gyllenhaal Icon_minitimePerş. 7 Ağus. - 12:47

Jake Gyllenhaal 3032pv7hu3

Jacob Benjamin Gyllenhaal (d. 19 Aralık 1980), Akademi Ödülü adaylığı olan ve BAFTA ödülü sahibi ABD'li aktör. Brokeback Dağı filmindeki rolü ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalındaki ödüle aday gösterilmiştir.

Biyografi

Çocukluk ve İlk Yıllar

Yönetmen Stephen Gyllenhaal ve senarist Naomi Achs'in oğlu,aktris Maggie Gyllenhaal'in kardeşidir.Yahudidir.

İlk olarak 1991 Billy Crystal ile City Slickers filminde görülmüştür.Ailesi bir süre filmlerde yer almasını yasakladı,çünkü evden uzak kalmasını istemiyorlardı.Bu yasaklama 1993 yılında kardeşi Maggie Gyllenhaal ile oynadığı A Dangerous Woman filmi ile son buldu.

Gyllenhaal, 1998 yılında Harvard-Westlake Okulu'ndan mezun oldu.Sonra Columbia Üniversitesi'ne başladı.Burada doğu dinleri ve felsefe çalıştı.İki yıl sonra okula sinema kariyeri için ara verdi.İlk başrolü October Sky filmidir.Film, Gyllenhaal'un çıkış filmi olarak nitelendirilir.

Oyunculuk Kariyeri

Donnie Darko Gyllenhaal'un ikinci başarılı filmi oldu.Film, gişede fazla başarı gösteremese de kısa sürede hayranları tarafından kült film haline geldi.

Bu başarıdan sonra Gyllenhaal'un başrolde olduğu "Highway" isimli film geldi.Ancak ne film ne de oyuncu beğenildi.Jennifer Aniston'la oynadığı "The Good Girl" filmi ile daha çok beğenildi.

"Moonlight Mile" filminde Dustin Hoffman ve Susan Sarandon ile birlikte oynadı.

Spiderman'de Tobey Maguire sırtını incittiği için başrolü oynayacaktı ancak Tobey Maguire iyileşti[2] ve Jake de 2004'te başka bir gişe filmi The Day After Tomorrow'da Dennis Quaid ile birlikte onun oğlu rolünde oynamaya karar verdi.

2005 yılında oyuncu üç filmde yer aldı: Proof,Jarhead ve Brokeback Dağı.Proof'ta Gwyneth Paltrow ve Anthony Hopkins ile başroldeydi.Jarhead'de ise bir Amerikan askerini oynadı.

Jake'in asıl hiti Brokeback Dağı oldu.Bu filmde 1960'larda Heath Ledger'in oynadığı kovboy karakteri ile büyük bir aşk yaşayan kovboyu oynadı.Film üç Akademi Ödülü,dört Altın Küre ve dört BAFTA Ödülü kazandı.Jake Gyllenhaal burdaki rolü ile Oscar'a aday olmuş olsa da ödülü George Clooney aldı. 2006 Akademi Ödülleri'nden sonra oyunculuk kariyerindeki gelişmeler doğrultusunda akademi tarafından akademiye üye olması için davet edildi.

Jake'e Heath Ledger ile olan romantik sahneleri sorulduğunda "etkilenmediğim bir kadınla oynamak gibiydi" cevabını verdi.Biseksüel olduğu yolundaki dedikodulara da "insanların bana yakıştırdıkları her şeye açığım.Bir erkeğe karşı şimdiye kadar hiçbir şey hissetmedim. Hissetseydim de bundan korkmazdım" şeklinde yanıt verdi.

Gyllenhaal David Fincher'ın yönettiği,gerçek bir öyküye dayanan Zodiac isimli filmde Robert Graysmith karakterini canlandırdı. Bu filmden sonra ise 2007 yapımı Rendition filminde Reese Witherspoon ile birlikte rol alacak.

Özel Hayatı

Jake ailesi ile birçok film yaptı.Kardeşi Maggie ile iki filmde rol aldı.Maggie'nin nişanlısı aktör Peter Sarsgaard ile Jarhead isimli filminde birlikte oynadı. Vaftiz annesiJamie Lee Curtis, Vaftiz babası ise Paul Newman'dır. Kendisi de Heath Ledger ve Michelle Williams'ın kızlarının vaftiz babasıdır.

En bilinen ilişkisi aktris Kirsten Dunst ile yaşadığı ilişkidir.Çifti Jake'in aktris kardeşi Maggie tanıştırmıştır.2002'de başlayan ilişki inişli çıkışlı olarak 2004'e kadar sürmüştür.Daha sonra adı Natalie Portman ve Gretchen Bleiler gibi birçok ünlüyle anılmıştır.

Aktif olarak Amerika'daki gençlerin oy vermesi için çeşitli kampanyalarda çalışmış,kendisi başkan adayı John Kerry'i desteklemiştir.Çevre sorunlarıyla ilgilenir ve her yıl Mozambik ormanlarına ağaç diker.Boş zamanlarında yemek yapmayı ve ağaç işleriyle uğraşmayı sever.Budizm'e inanmaktadır.

Filmleri

Yıl - İsim - Rol
1991 City Slickers Danny Robbins
1999 October Sky Homer Hickam Jr.
2001 Donnie Darko Donnie Darko
Bubble Boy Jimmy Livingston
2002 Highway Pilot Kelson
Moonlight Mile (Ay Işığında) Joe Nast
The Good Girl Thomas 'Holden' Worther
2004 The Day After Tomorrow (Yarından Sonra) Sam Hall
2005 Brokeback Mountain (Brokeback Dağı) Jack Twist
Jarhead Anthony Swofford ("Swoff")
Proof (Kanıt) Harold 'Hal' Dobbs
2007 Zodiac Robert Graysmith
Rendition Douglas Freeman
http://www.myspace.com/nemesis__6
IceBLue
קคtг๏ภ
קคtг๏ภ
IceBLue

Fanatik : Jake Gyllenhaal 3cfc6cbe9b5f994873e98f5d8805462f

Jake Gyllenhaal Empty
MesajKonu: Geri: Jake Gyllenhaal   Jake Gyllenhaal Icon_minitimePerş. 7 Ağus. - 13:11

Bu çocuun önünü açık görüyorum king
http://crazyd.wwooww.net
T-Bag
Yönetim KuruLu Üyesi
Yönetim KuruLu Üyesi
T-Bag

Ruh HaLi : Jake Gyllenhaal Bulutl10
Müzik : Jake Gyllenhaal Selmeyg8
Fanatik : Jake Gyllenhaal D1e2ee3fede4072d5e25570324a07802

Jake Gyllenhaal Empty
MesajKonu: Geri: Jake Gyllenhaal   Jake Gyllenhaal Icon_minitimePerş. 7 Ağus. - 13:19

euha4e534a koptm Very Happy
http://www.myspace.com/nemesis__6

Jake Gyllenhaal
1 sayfadaki 1 sayfası